ХАА-н салбарын аймгийн аваргуудыг шалгарууллаа

ОРОН НУТАГТ | Баянхонгор
munkhzul@montsame.mn
2022-01-25 12:02:47

Баянхонгор /МОНЦАМЭ/. Морилон ирж буй усан бар жилийн босгон дээр аймгийн Аварга малчин өрх 54, хошой Аварга малчин өрх 1, Аварга саальчин 1, Аварга тариаланч 2, Тариаланч хамт олон 1 шалгарлаа.

Аймгийн Засаг даргын захирамжийн хүрээнд хөдөлмөр бүтээлээрээ манлайлсан аварга малчин өрхүүд, аварга саальчин, аварга тариаланч хамт олон тус бүр 1 сая төгрөг, харин аварга тариаланчид тус бүр 500 мянган төгрөгийн урамшуулалтай. Шагналыг албаны хүмүүсийн бүрэлдэхүүн бүхий томилогдсон ажлын хэсгүүд аварга малчдын хотонд нь очиж гардуулж байна.


“Аймгийн хошой аварга малчин өрх”-өөр:

- Гурванбулаг сум, Хөвийн ам 4-р багийн харьяат Найдангийн Миеэгомбо, Содмоогийн Шүрэнцэцэг нарын гэр бүл 

 

“Аймгийн аварга малчин өрх”-өөр: 

Баянлиг сумаас: 

- Их-Баян 4-р багийн Сангийн Далай, Доржийн Зулаа;    

- Их-Баян 4-р багийн Доржийн Отгонбаяр,Ганхуягийн Наранцэцэг;

- Бага-Баян багийн Сүхбатын Мэндбаяр, Дашцэрэн Соёлчимэг;    

- Их-Баян 4-р багийн Батсүхийн Төгсбаатар, Дорж Отгонцэцэг нарын өрх тус бүр шалгарлаа.   


Жинст сумаас: 

- Хүйс 2-р багийн Галбадрахын Батсуурь, Дагвасамбуугийн Наранчимэг;    

- Уу-булан 1-р багийн Сэр-Одын Төмөрхуяг,Чойдоржийн Цэндмаа;    

- Хөнөг 3-р багийн Дэмбээгийн Бат-Ирээдүй, Мөнхжаргалын Оюунбилэг нарын өрх тус бүр шалгарлаа.    


Галуут сумаас: 

- Хайрхан 1-р багийн Цэенбалжирын Цогдорж, Жигмэдийн Хорол;    

- Хайрхан 1-р багийн Гаваагийн Баярхүү, Батцэнгэлийн Ууганцэцэг;    

- Баяннуур 4-р багийн Очирбатын Амарбаатар,Циеэрэгзэний Сувдчимэг;    

- Мандал 5-р багийн Гиваагийн Мөнгөнхуяг, Сүхээгийн Оюунцэцэг нарын өрх тус бүр шалгарлаа.    


Хүрээмарал сумаас: 

- Норовлин 3-р багийн Жадамбын Дэлгэрхүү, Чойжингийн Бямбасүрэн;  

- Цорж 4-р багийн Цэрэннадмидын Ариунболд, Бямбасүрэнгийн Намдаг;    

- Сонор 2-р багийн Гармаагийн Болдбаатар,Энэбишийн Уламбаяр нарын өрх тус бүр шалгарлаа. 

   

Шинэжинст сумаас: 

- Зараа 1-р багийн Цэрэндуламын Батлүндэн, Банзрагчийн Бүжээ;    

- Эрдэнэшанд 3-р багийн Хандын  Алтансүх,Төмөрдагвын Батсүрэн;    

- Уртын гол 2-р багийн Төгсжаргалын Алтангэрэл, Мөнхбатын Зэвэгсүрэн нарын өрх тус бүр шалгарлаа.    


Өлзийт сумаас: 

- Бийрийн уулзвар 5-р багийн  Цэрэннямын Чулуунбаатар, Сэртэвийн Отгон;    

- Байн-Ам 2-р багийн Ойдовдоржийн Хадбаатар, Батхүүгийн Батжаргал нарын өрх тус бүр шалгарлаа.    

 

Баянговь сумаас:

- Өрхт 2-р багийн Саранчимэгийн Батчимэг, Сүхбатын Соёлчимэд;   

- Өрхт 2-р багийн Доржхүүгийн Баянбаатар, Эмгэнсүрэнгийн Нацагбадам нарын өрх тус бүр шалгарлаа.  


Богд сумаас:

- Гурван гол 2-р багийн Шийрэвийн Дэлгэрдалай, Лхагвын Түвшинсайхан;    

- Буянт 5-р багийн Ваанчигийн Баттогоо, Батмөнхийн Долгорсүрэн; 

- Алтай 3-р багийн Дашцэдэнгийн Ганбадрах, Норовсүрэнгийн Гэрэлтуяа нарын өрх тус бүр шалгарлаа.    


Жаргалант сумаас:

- Өлзийт-Өндөр 2-р багийн Базарын Ганбаатар, Даваагийн Ариунзаяа;    


- Өлзийт-Өндөр 2-р багийн Балданхоролын Алтансүх, Соднойн Эрдэнэтуяа нарын өрх тус бүр шалгарлаа.    


Гурванбулаг сумаас: 

- Давааны ам 2-р багийн Дашцэрэнгийн Базарготов, Даваасүрэнгийн Будцэрэн;   

- Хөвийн ам 4-р багийн Цэдэндоржийн Батмөнх, Пүрэвжавын Норжмаа;    

- Буга 3-р багийн  Доржготовын Баярсайхан, Жамбалрагчаагийн Бадамням нарын өрх тус бүр шалгарлаа. 


Бууцагаан  сумаас:

- Өлзийт 3-р багийн Пүрэвсүрэнгийн Эрдэнэбулган, Даваажаргалын Хандсүрэн;    

- Өлзийт 3-р багийн Янчивын Ууганбаяр, Доржийн Алтансувд;    

- Баянбүрд 4-р багийн Баттөмөрийн Ууганжолоо, Цамбын Алтанцэцэг нарын өрх тус бүр шалгарлаа.    


Баацагаан  сумаас:

- Могой 4-р багийн Банзрагчийн Тайваннямбуу, Тамжаагийн Нямцэцэг;    

- Оройн бууц 2-р багийн Хүрэлбаатарын Соёл-Эрдэнэ,Гал-Эмгэний Мөнхцэцэг;

- Могой 4-р багийн Тамжаагийн Мягмар;  - Товгор 5-р багийн Аварзэдийн Одбаяр, Мянганы Цэлмэгмаагийн өрх тус бүр шалгарлаа.


Бөмбөгөр сумаас:

- Улаан сайр 1-р багийн Цанжидын Ганхүү, Пүрэвжавын Нямсүрэн;    

- Хөх толгой багийн Жанцанхоролын Энхболд, Нямсүрэнгийн Хандсүрэн;    

- Улаан сайр 1-р багийн Зундуйн Эрдэнэчулуун, Лханаасүрэнгийн Цэрэнлхам;    

- Улаан сайр 1-р багийн Баатарын Төрмөнх, Насанхүүгийн Оюунханд нарын өрх тус бүр шалгарлаа.

 

Баянцагаан сумаас: 

- Гичгэнэ 1-р багийн Дагвын Очир, Жанчивдоржийн Дэлгэрмаа;    

- Цэцэн 3-р багийн Лантуугийн Хүрэлчулуун, Нацагдоржийн Хүрэлчулуун;    

- Баянбулаг 5-р багийн Доржийн Баттулга, Түмэндэмбэрэлийн Маргад-Эрдэнэ нарын өрх тус бүр шалгарлаа.


Баян-Овоо сумаас: 

- Асгамба 3-р багийн Дамдинсүрэнгийн Магвандорж, Цэрэндашын Саранцэцэг;   

- Уранхайрхан 2-р багийн Дамбын Ганболд, Ойдовын Должинсүрэн;   

- Мандал хайрхан 1-р багийн Даваахүүгийн Энхсайхан, Чулуунжавын Цэцэгмаа   нарын өрх тус бүр шалгарлаа. 


Баян-Өндөр сумаас:

- Улаан үзүүр 1-р багийн Лхасүрэнгийн Адъяасүрэн, Чулууны Нарангэрэл;    

- Улаан үзүүр 2-р багийн Жамъянсүрэнгийн Самбуу, Туваанжавын Болорцэцэг;    

- Элгэн 2-р багийн Айлхүүгийн Батбаатар, Дамарын Жаргал нарын өрх тус бүр шалгарлаа. 

 

Баянхонгор сумаас: 

- Шаргалжуут 8-р багийн Гансүхийн Дэлгэрбат, Дагвапунцаг Оюун нарын өрх шалгарлаа.    


Эрдэнэцогт сумаас: 

- Жанжин 4-р багийн Төмөрийн Батдэлгэр, Оюунчимэгийн Дайриймаа;    

- Сэнжит 1-р багийн Амгалангийн Батхүлэг, Маньхүүгийн Бямбасүрэн;    

- Өвгөнжаргалант Нянсангийн  Самбуу, Ганын Эрдэнэчимэг нарын өрх тус бүр шалгарлаа.    


Баянбулаг сумаас:

- Сангийн далай 1-р багийн Аюурын Батбаатар, Хүүхэнжавын Хүнбиш нарын өрх шалгарлаа.    


“Аймгийн аварга саальчин”-аар:

-Гурванбулаг сумын Цэнгэл 1-р багийн Баасанхүүгийн Наранцэцэг шалгарлаа.      


“Аймгийн аварга тариаланч”-аар:

- Бууцагаан сумын Буянт 6-р багийн Дамдины Мөнхбат, Дамбын Нямсүрэн; 

- Баянлиг сумын Бага баян 3-р багийн Намжилмаагийн Эрдэнэбаатар, Адъяагийн Оюунгэрэл  нарын гэр бүл тус бүр шалгарлаа. 


“Аймгийн аварга тариаланч хамт олон”-оор:

- Жаргалант сумын Эмээл толгой 4-р багийн Гантөмөрийн Шинэбаяр эзэнтэй “Жаргалант хун толгой” хоршоо шалгарлаа.

Холбоотой мэдээ